Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

NIEPEŁNOSPRAWNI

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego utworzono 2 stanowiska komputerowe przeznaczone dla osób słabowidzących i niedosłyszących – w Czytelni Ogólnej i Pracowni Komputerowej Działu Informacji Naukowej.

 

Komputery wyposażono w specjalną klawiaturę dla osób słabowidzących, specjalistyczne oprogramowanie powiększające obraz na ekranie ZoomText Magnifier/Reader 10 i syntezator mowy IVONA, umożliwiający osobom słabowidzącym i niedosłyszącym pełne i swobodne korzystanie z zasobów komputera pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7/10.

 

IVONA Reader to wszechstronny komputerowy polskojęzyczny syntezator mowy, który umożliwia odczytywanie i odsłuchiwanie tekstów z dowolnych dokumentów i aplikacji.

W razie potrzeby można zwrócić się do bibliotekarza dyżurnego o wypożyczenie słuchawek.

 

Dla osób słabowidzących dostępne są także dwie elektroniczne lupy Candy Lifestyle. Można o nie poprosić bibliotekarza w Czytelni Ogólnej.

Lupy Candy umożliwiają wyświetlanie powiększonego tekstu w trybach kolorystycznych przyjaznych dla osób z dysfunkcją wzroku. Praktyczne podstawki i uchwyt sprawiają, że używanie lupy nie jest męczące dla czytelnika.